- Článek
-
by admin
Kurkumu zná a používá mnoho z nás. Je to koření příbuzné zázvoru, hojně využívané jako přísada do jídel a jako přírodní neškodné barvivo. Kurkuma je vlastně rozdrceným sušeným oddenkem rostliny. V Asii se používá již přes 2000 let jako koření, ingredience pro výrobu kosmetických přípravků, k barvení tkanin a jako léčebný prostředek v tradiční čínské a indické medicíně. Do Evropy se kurkuma dostala ve 14. století.
Tradiční léčba prostřednictvím kurkumy zejména v Indii pokračuje i dnes. Čerstvá kurkuma společně se zázvorem a medem je podávána ženám těsně po porodu ve formě nápoje jako povzbuzující prostředek, teplé obklady s kurkumou jsou přikládány na hráz pro rychlé hojení poporodních poranění. Obklady jsou také využívány při léčení očních infekcí, k hojení ran, akné a dalších kožních onemocnění. Vnitřně se kurkuma používá k léčbě respiračních onemocnění, úplavice u dětí, onemocnění dásní, při léčbě onemocnění zažívacího traktu jako jsou zažívací potíže, žaludeční problémy, vředy a nadýmání. Zajímavé je také její tradiční používání pro zmírnění halucinogenních efektů hašiše a jiných psychotropních látek.
Moderní, západní věda objevuje překvapivě širokou škálu příznivých účinků kurkumy, a to ve formě jejího výtažku, který se nazývá kurkumin. Kurkumin obsahuje cenné přírodní látky v koncentrované podobě, které jsou velmi nadějné pro řešení celé řady onemocnění, zejména díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům, příznivému ovlivnění imunitního systému, prevenci rakovinného bujení vyvolaného zejména chemickými kancerogenními látkami a díky ochranným účinkům před nebezpečným zářením. Účinky kurkuminu byly ověřeny ve stovkách vědeckých studií, na rozdíl od některých jiných přírodních látek, běžně používaných v doplňcích stravy.
Příznivý efekt kurkuminu se může uplatnit při prevenci aterosklerózy a diabetu svým ochranným působením na buňky cév, zabráněním uplatnění nebezpečných tuků jako jsou LDL-cholesterol a triglyceridy, předcházením tvorby krevních sraženin a ovlivněním zvýšené hladiny krevního cukru.
Nadějně vypadají výsledky užívání kurkuminu u chronických zánětů plic a u astmatu. Moderní věda potvrzuje také široké spektrum účinků na trávicí ústrojí: ochranný a reparační účinek na játra a slinivku břišní, aktivaci žlučníku a předcházení žlučníkovým kamenům, protizánětlivý účinek u onemocnění žaludku včetně žaludečních vředů a zánětlivých střevních onemocnění. Kurkumin také dovede vázat těžké kovy jako je kadmium či olovo a zmírnit tak jejich působení na mozkovou tkáň. Jeho antioxidační a protizánětlivé vlastnosti se mohou také uplatnit při léčbě Parkinsonovy choroby a dalších neurovegetativních onemocnění. Díky jeho schopnosti regulovat zánět se může velmi dobře uplatnit také při onemocněních kloubů jako je artróza nebo revmatoidní artritida.
V poslední době je kurkumin předmětem intenzivního výzkumu jeho protirakovinných účinků. Experimentální studie naznačují jeho ochranný efekt při vzniku tumoru, angiogenezi a blokaci růstu tumoru a metastáz. Nyní jsou ověřovány předběžné závěry experimentálních studií zejména v souvislosti s rakovinou prsu, tlustého střeva, plic, melanomem, leukémií, rakoviny úst, prostaty a jater. Kurkumin je velmi nadějný z toho důvodu, že kromě jeho efektivity srovnatelné s některými léky, je velmi bezpečný a nemá prakticky žádné nežádoucí účinky.
Ve světě již proběhla celá řada studií na lidech. A další nyní probíhají – zejména studie zaměřené na léčbu rakoviny tlustého střeva, slinivky, děložního hrdla, dutiny ústní, žlučníku, myelomu a na léčbu celé řady onemocnění jako je Alzheimerova choroba, lupénka, epilepsie, ulcerózní kolitida a dalších.
Věřme, že tyto studie potvrdí nejen to, co již bylo dávno objeveno před staletími, ale přinesou také nové možnosti léčby a nové využití kurkuminu v moderní medicíně.